Zalety audytu energetycznego w firmie

Każdy przedsiębiorca powinien mieć pod kontrolą wszystkie swoje wydatki, a jeżeli to możliwe i zasadne — dążyć do ich obniżenia. Warto pod lupę wziąć wszystkie koszty stałe, np. koszt ogrzewania. W dążeniu do poszukiwania oszczędności i sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie i energię elektrycznej, przydatne może być wykonanie audytu efektywności energetycznej.

Wstęp do termomodernizacji

Audyt wydajności energetycznej może być dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić termomodernizację w danym budynku. Po pierwsze, pomoże on wskazać, jak ograniczyć straty ciepła, na które narażona jest siedziba firmy. Po drugie, wskaże on rozwiązania techniczne, które poprawią wydajność energetyczną. Dzięki temu termomodernizacja zostanie przeprowadzona sprawnie i bez większych problemów.

Przegląd wielu instalacji

Kolejną korzyścią płynącą z przeprowadzenia audytu jest przegląd wielu ważnych instalacji, mających wpływ na funkcjonowanie budynku. Podczas audytu pod lupę zostają wzięte następujące układy:
– instalacja grzewcza,
– instalacja wentylacyjna,
– instalacja klimatyzacyjna, jeśli taka znajduje się w budynku,
– instalacja wodna i kanalizacyjna.
Taki przegląd nie tylko pozwala prześwietlić funkcjonowanie wszystkich systemów ze względu na straty energii i ciepła, ale także zlokalizować inne, ewentualne usterki.

Pomysły na alternatywne źródła energii

Audyt energetyczny to nie tylko poszukiwanie usterek, ale także szansa na wdrożenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Bardzo często na podstawie wniosków z audytu przedsiębiorcy decydują się na inwestycje w alternatywne źródła energii. Dzięki połączeniu ich oraz prądu z ogólnodostępnej sieci energia dla firm staje się tańsza. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwo produkuje jej część samodzielnie, a nie tylko pobiera z sieci całość.

Audyt ma wiele innych zalet. Pozwala m.in. na sprawdzenie stanu bezpieczeństwa poszczególnych instalacji, a także uniknięcie nietrafionych inwestycji związanych z termomodernizacją. Każdy przedsiębiorca skorzysta, jeśli będzie przeprowadzał go regularnie.

Comments are closed.