Taryfa G12 – sposób na obniżenie opłat za energię elektryczną i nie tylko

Ceny prądu rosną i nic nie wskazuje na to, że ten proces się zatrzyma. W to, że energia będzie tańsza, nie wierzy już nikt. Można ograniczać zużycie prądu. Gasić niepotrzebne oświetlenie, wyłączać telewizor czy komputer z gniazdka, gdy nie są używane. Można inwestować w energooszczędny sprzęt, kupić nową lodówkę czy zamrażarkę wysokiej klasy. Czy w końcu próbować pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych? Założyć panele fotowoltaiczne czy mini elektrownię wiatrową na balkonie. 

Czy można zrobić coś jeszcze, by płacić za prąd mniej ? Tak. Zmienić dotychczasową taryfę prądu na taryfę G12. To proste i skuteczne rozwiązanie. 

Taryfa G12 – dwie strefy, dwie stawki

Najpopularniejsza taryfa G11 to podstawowa taryfa dostępna dla użytkowników indywidualnych. Cena za prąd jest stała i nie zależy od pory dnia. 

Taryfa G12 to taryfa dwustrefowa. Oznacza to, że za prąd w określonych godzinach płacimy mniej. Z reguły z najtańszego prądu można korzystać w nocy, czasami przez określony czas w ciągu dnia. 

Strefa z niższą stawką (zazwyczaj 10 godzin na dobę) to zazwyczaj:

  • 22.00 – 6.00  tzw. strefa nocna
  • 13.00 – 15.00 tzw. strefa dzienna, dostępna tylko u niektórych operatorów.

To rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy można zorganizować swój plan dnia tak, by największe zużycie prądu zaplanować wieczorem i w nocy. Między 22.00 a 6.00 rano. Osoby, które pracują i przebywają poza domem cały dzień, w sposób naturalny piorą, prasują czy włączają zmywarkę dopiero po powrocie. Dla takiego właśnie trybu życia i korzystania z energii elektrycznej taryfa G12  jest wręcz stworzona. 

taryfa G12

Taryfa G12 – korzyści dla nas i dla świata

Zamiana dotychczasowej  taryfy na taryfę G12 to doskonały sposób na zmniejszenie wydatków za energię, szczególnie dla osób z dużym zapotrzebowaniem na prąd. Wiąże się to oczywiście z pewną dyscypliną i reżimem, żeby oszczędzać, trzeba z energii elektrycznej  korzystać w określonych godzinach.

Warto podkreślić, że korzystanie z prądu głównie w nocy jest proekologiczne. Pozwala na bardziej elastyczną i efektywną dystrybucję energii. Sieć energetyczna  jest obciążona nierównomiernie. Zapotrzebowanie w ciągu dnia jest zdecydowanie większe niż w nocy. A energia produkowana jest przez cały czas, również w nocy. Warto z niej korzystać, bo problem magazynowania prądu jeszcze nie został rozwiązany. 

Comments are closed.