Ile płacimy za 1 kWh?

Wysokość rachunków za prąd wiąże się z wieloma czynnikami. Wzrastające ceny sprawiają, że poszukujemy oszczędności, wybierając przykładowo panele fotowoltaiczne. W efekcie ponoszone koszty są znacznie niższe, gdyż prąd pozyskujemy ze słońca. To energia, której nigdy nie zabraknie. Ile kosztuje 1 kWh? Co warto wiedzieć? Od czego zależy cena prądu?

Energia elektryczna

Ile kosztuje 1 kWh? To pytanie nurtuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że wysokość rachunków za energię elektryczną wiąże się ze zużyciem prądu. Na cenę wpływa ma także dana oferta sprzedawcy. W tym wypadku sprzedawcą jest firma, z którą podpisujemy umowę na dostawę prądu. Operator z kolei to instytucja, która posiada specjalną infrastrukturę do przesyłu prądu. Okazuje się, że aktualnie średnia cena prądu oscyluje w granicach 80 groszy za 1 kWh. Jednak faktem jest, że ta wartość może być zmienna, co zależy od sprzedawcy i operatora. Najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce cały czas się rozwijają.

Ile kosztuje 1 kWh?

Warto wiedzieć, że rachunek za prąd to nie jedynie ilość zużytej energii pomnożona przez cenę 1 kWh prądu. W praktyce mamy tutaj wiele części składowych, które wpływają na wydatki. Ilością zużytą przez klienta jest energia czynna. Na rachunku znajduje się także opłata przesyłowa, nazywana opłatą dystrybucyjną. Odnosi  się  do kosztu utrzymania urządzeń elektrycznych operatora, infrastruktury, obsługi technicznej i eksploatacji sieci wysokiego napięcia. Bardzo ważne jest to, że opłaty są różne, w zależności od rodzaju poboru energii. Więcej zapłacimy wtedy, gdy mamy duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie zapominajmy o opłacie sieciowej, która uwzględnia straty podczas przesyłu energii. Klienci pokrywają wydatki dotyczące kosztu odczytu liczników i przygotowywania rachunków (opłata abonamentowa). Na tej podstawie powstaje ostateczny koszt, jaki poniesiemy w związku z użytkowaniem prądu. Ile kosztuje 1 kWh? Wiemy już, że aktualnie średni koszt za 1 kWh wynosi ok. 0,80 zł. Więcej informacji na https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/jak-czytac-rachunek-za-energie-elektryczna. Rachunki za prąd ponosi każdy, kto korzysta z energii elektrycznej. Jak widać, ostateczne wydatki wiążą się z wieloma czynnikami, które są od nas niezależne. Oczywiście ważne jest też to, że większe zużycie prądu wpływa na większe rachunki.

Comments are closed.