Czy warto wykorzystać prąd elektryczny do zasilania kotła c.o.?

Nowoczesny kocioł elektryczny może być idealnym wyborem w przypadku wielu domów. Centralne ogrzewanie cieszy się ogromną popularnością, na jego korzyść przemawia komfort użytkowania, bardzo niskie ryzyko awarii, możliwość stworzenia optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniach. Piec elektryczny może pełnić funkcję głównego źródła energii cieplnej w budynku lub stanowić dodatkowy generator ciepła. Wybór jest obecnie ogromny, co pozwala dopasować piec do swoich indywidualnych potrzeb.

Czy warto ogrzewać dom piecem elektrycznym?

Prąd elektryczny https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/skad-sie-bierze-prad może zostać wykorzystany do zasilania kotła do c.o., z czym wiąże się wiele korzyści. Nie wytwarza on żadnych zanieczyszczeń, wobec czego jest to ekologiczne rozwiązanie, niemające negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Piec nie zajmuje wiele miejsca, nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię ani opał. Do wyboru są nawet modele wiszące, które można zamontować w dowolnym miejscu.

taryfa G12

Kolejną zaletą będzie brak komina, co wiąże się z ogromnymi oszczędnościami i bezemisyjnością. Za pomocą kotła elektrycznego można zasilać zarówno kaloryfery, jak i ogrzewanie podłogowe. Współpracuje on z każdym źródłem ciepła, można go podłączyć nawet do kominka.

Kotły elektryczne są proste w obsłudze, w wielu przypadkach wręcz bezobsługowe. Do plusów zalicza się niskie koszty inwestycji, bezpieczeństwo użytkowania i wieloletnią bezawaryjność.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze kotła elektrycznego c.o.?

Wybierając kocioł elektryczny do instalacji centralnego ogrzewania, trzeba zwrócić uwagę na metraż domu, system wentylacji pomieszczeń, współczynnik przenikania ciepła, rodzaj użytej izolacji termicznej budynku i zdolność akumulowania przez niego ciepła. Istotne będzie dobranie optymalnej mocy kotła – nie może być zbyt duża, bo przełoży się to na wzrost rachunków za ogrzewanie i przegrzewanie się urządzenia.

Najlepiej będzie skorzystać z usług fachowca, który obliczy rzeczywiste zapotrzebowanie na energię cieplną budynku i pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia. Kluczowe będzie też prawidłowe podłączenie pieca c.o., czym powinni zająć się doświadczeni profesjonaliści.

Jeśli kocioł ma służyć do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania wszystkich pomieszczeń, to powinno się wybrać model dwufunkcyjny. Z nowoczesnych rozwiązań polecić można kocioł grzewczy trzeciej generacji, co przekłada się na inteligentne sterowanie ogrzewaniem elektrycznym z poziomu pilota czy nawet aplikacji mobilnej.

Comments are closed.