Stacje ładowania samochodów elektrycznych – ile ich mamy w Polsce?

Stopniowe odchodzenie od silników spalinowych jest już nie tyle hipotezą, co ustaloną wizją przyszłości w nadchodzących dekadach. Obecnie do najpoważniejszych kandydatów na ich następcę zaliczają się napędy elektryczne, a samochody z charakterystycznymi, zielonymi tablicami rejestracyjnymi są coraz bardziej powszechnym widokiem. Czy już dzisiaj możemy mówić o rentowności podróżowania samochodem elektrycznym?

Samochód elektryczny – opłacalny?

Wraz z rozwojem technologii korzystanie z samochodu elektrycznego staje się coraz sensowniejszym wyborem. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz gęściej rozsiane, aczkolwiek wciąż niewystarczające. Czy jednak samochód elektryczny jest opcją opłacalną? To zależy od zakresu jego wykorzystania i sposobu używania. Z całą pewnością sprawdzi się jako samochód do jazdy po mieście, więc jeśli tylko tyle od niego wymagamy, albo też rozważamy zakup dodatkowego samochodu wyłącznie w tym celu – auto elektryczne może być rozwiązaniem.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – ile ich jest?

Jeśli spojrzymy na dostępne w internecie mapy obrazujące rozmieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych, zobaczymy mnóstwo pustych obszarów, które na ten moment nie wróżą zbyt dobrze rozwojowi tego segmentu motoryzacji, przynajmniej jeśli chodzi o podróże długodystansowe. Bez dobrze rozbudowanej sieci oraz odpowiedniego dystansu, jaki samochód może przejechać, auta elektryczne pozostaną na ten moment jedynie drugim samochodem w rodzinie, służącym do jazdy po mieście i jego okolicach. Również ilość stacji nie powala swoją liczbą, ponieważ na obszarze całej Polski jest ich obecnie ok. 2600.

Ile kosztuje ładowanie?

Czasy, gdy darmowe punkty ładowania e-samochodów miały zachęcać do korzystania z bardziej przyjaznej środowisku technologii skończyły się, dziś musimy nastawić się na odpłatną usługę. Ceny różnią się od rodzaju ładowarek – tych szybszych, w których ładowanie zajmuje nam przy obecnej technologii już zaledwie ok. 30 minut oraz wolniejszych, gdzie ładowanie może trwać ok. 8 godzin (te sprawdzą się raczej w przydomowych stacjach ładowania). Zależnie od tego cena może wahać się od 1 zł do 2,5zł za kWh energii elektrycznej. W grę wchodzi również możliwość podpisania odpowiednich umów abonamentowych z firmami zarządzającymi poszczególnymi sieciami, dzięki czemu cena może okazać się korzystniejsza.

 

 

Comments are closed.