Panele fotowoltaiczne. Co warto o nich wiedzieć?

W dobie nasilającego się kryzysu, zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego, poszukujemy nowych rozwiązań, które będą korzystne dla nas i dla środowiska. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Pozwalają pozyskiwać energię wprost ze słońca. Na ich instalację mogą zdecydować się firmy oraz prywatni użytkownicy. Co warto wiedzieć o tej metodzie pozyskiwania energii?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to jedna z metod pozyskiwania energii elektrycznej, oparta na odnawialnych źródłach energii. Mowa tu dokładnie o promieniowaniu słonecznym. Ich działanie jest stosunkowo proste. Aby mógł zostać wytworzony prąd, na powierzchnię paneli muszą padać promienie słoneczne, dlatego kluczowe znaczenie ma ich właściwe ustawienie.

Następnie wytworzona zostaje energia, która za pomocą falowników przekształcona zostaje w prąd zmienny. Ten trafia do instalacji elektrycznej, za której pośrednictwem można go wykorzystywać do zasilania urządzeń.

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli. Ich podstawowy podział rozróżnia panele mono i polikrystaliczne. Wybór powinien być determinowany lokalizacją instalacji oraz potrzebami użytkowników.

panele fotowoltaiczne

OZE. Alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii (OZE) cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Nic dziwnego, skoro jawią się one jako alternatywa dla stopniowo wyczerpujących się, konwencjonalnych źródeł. Co więcej, jako że pozyskiwane są wprost z natury, nie szkodzą środowisku.

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne, to nie jedyne instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii. Dużą popularnością cieszą się na przykład pompy ciepła oraz solary słoneczne.

Czy warto?

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie w wyjątkowo szybkim tempie. Ci, którzy jeszcze nie skorzystali z tego rozwiązania, zapewne zastanawiają się, czy warto. Trzeba mieć na uwadze, że instalacja paneli wiąże się z pewną inwestycją, a na jej zwrot trzeba niestety trochę poczekać. Należy też liczyć się z tym, że czas zwrotu z inwestycji może się w najbliższych latach wydłużyć.

Patrząc jednak z perspektywy długofalowej, panele słoneczne faktycznie pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo można też ubiegać się o różnego typu formy dofinansowania na ich instalację.

Comments are closed.