Fotowoltaika – dofinansowanie w roku 2023

Dofinansowanie do fotowoltaiki to propozycja dla każdego, kto pragnie obniżyć swoje rachunki za prąd, jednocześnie chroniąc środowisko. W Polsce funkcjonuje kilka programów, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na inwestycję. Jednym z największych jest rządowy projekt Mój Prąd, którego zasady w tym roku ulegają zmianom. Jakie dofinansowania do fotowoltaiki można uzyskać w 2023 roku

Fotowoltaika dofinansowanie – mój prąd

Program dofinansowania Mój Prąd 5.0 to kolejna edycja wsparcia finansowego dla odbiorców indywidualnych. Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi w tym przypadku 6000 zł lub do 50% kosztów kwalifikowanych, jeżeli zgłoszenie dotyczy jedynie mikroinstalacji PV. W przypadku zakupu oraz montażu magazynu energii elektrycznej dofinansowanie sięga 7500 zł, a w przypadku magazynu ciepła 16000 zł. Osoby decydujące się na instalację systemu EMS/HEMS mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3000 zł.

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to drugi najbardziej popularny program fotowoltaika dofinansowanie. Celem projektu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powstających w wyniku użytkowania pieców na węgiel czy drewno. Dofinansowanie w tym przypadku jest trzystopniowe, a jego ostateczna wysokość zależy od rocznych dochodów całego gospodarstwa domowego.

  • Poziom podstawowy dofinansowania wynosi do 30 000 zł za wszystkie elementy inwestycji bądź do 5000 zł na zakup oraz montaż samej fotowoltaiki.
  • Poziom podwyższony to odpowiednio kwoty w wysokości 37000 zł oraz 5000 zł.
  • Poziom najwyższy to 69000 zł i 9000 zł.

Dotacja, tak jak w przypadku programu Mój Prąd nie może przekroczyć więcej niż 50% kosztów ponoszonych przez właścicieli.

Ulga termomodernizacyjna – również w roku 2023

Ulga termomodernizacyjna weszła w życie wraz z początkiem roku 2019. Pomimo tego, że nie jest ona ściśle związana z dofinansowaniem, cieszy się niezwykłą popularnością. Umożliwia bowiem odliczenie od podatku kosztów, jakie poniesione zostały w ramach termomodernizacji budynku – w tym także montażu fotowoltaiki. Co ważne, ulgę można odliczać od dochodu przez 6 lat. Skorzystać z niej mogą podatnicy rozliczający się w ramach podatku liniowego, który wynosi 19%, w skali podatkowej, utrzymującej się na poziomie 17% lub 32%, a także w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co ważne, maksymalne odliczenie nie może przekroczyć 53000 zł.

Comments are closed.