Jakie zalety ma audyt efektywności energetycznej?

Należy mieć świadomość, że audyt efektywności energetycznej ma zdecydowanie większą liczbę zalet niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, dlaczego warto zdecydować się na jego wykonanie.

Możliwość uniknięcia kar finansowych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników lub posiadające obroty wyższe niż 50 milionów euro muszą wykonywać audyt energetyczny przynajmniej raz na cztery lata. Godny uwagi jest również fakt, że próba jakiegokolwiek uniknięcia od tej konieczności będzie ścigana prawnie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kary finansowe mogą dochodzić nawet do 5% dochodów firmy.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Kolejnym atutem wykonania omawianego audytu energetycznego jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe. Świetnym przykładem może być program Infrastruktura i Środowisko, który jest realizowany przez Ministerstwo Środowiska. Należy mieć świadomość, że przeprowadzenie ekspertyzy jest koniecznym działaniem do wzięcia udziału w wspomnianym programie. Przedsiębiorstwo ma możliwość uzyskania dofinansowania na stworzenie infrastruktury, która będzie wykorzystywała różnego rodzaju odnawialne źródła energii.

Możliwość oszczędności

Audyt efektywności energetycznej może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, czyli oszczędności. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że profesjonalnie wykonane audyty umożliwiają na wykorzystanie energii praktycznie w całym obiekcie. W ten sposób możliwej jest poprawienie efektywności poszczególnych obiektów czy urządzeń. Należy zaznaczyć, że oszczędności mogą dochodzić nawet do 20%.

Ochrona środowiska

Warto wiedzieć, że przestrzeganie zaleceń podawanych przez audyty energetyczne przyczynia się zdecydowanie do poprawienia stanu środowiska. Godny uwagi jest fakt, że wszystkie propozycje zmian są tworzone z myślą o zagrożeniach czy wiedzy ekologicznej. Dzięki zmniejszeniu zużycia prądu przedsiębiorcy mogą nie tylko i wyłącznie oszczędzać, ale również wypełniać zalecenia unijne.

Comments are closed.