Jakie są sposoby uzyskiwania energii z alternatywnych źródeł?

OZE, czyli odnawialne źródła energii wykorzystują zasoby, które nie są ani skończone ani możliwe do wyczerpania. Przykładowo mogą to być takie źródła jak słońce czy morskie pływy.

Zalety odnawialnych źródeł energii

Jedną z wielu zalet tego typu technologii jest fakt, że alternatywne źródła energii nie są tak obciążające dla środowiska. Jeżeli w tej chwili odnosimy wrażenie, że OZE nie byłyby potrzebne, gdyby nie garstka nawiedzonych ekologów marzących o życiu wśród traw i pasących się saren, to warto zerknąć na skutki awarii w Fukushimie. Rząd Japonii w oficjalnym raporcie z 2016 roku oszacował koszty katastrofy na poziomie 188 miliardów dolarów. Jeżeli dalej nas to nie przekonuje w myśl zasady, że wszystko kosztuje to z pewnością spojrzymy na problem inaczej, gdy uświadomimy sobie, że ta kwota to prawie 2 razy więcej niż wynoszą dochody Polski za 2019 r. Alternatywne źródła energii to nie moda ani tym bardziej ideologia. To po prostu ekonomiczny rachunek, w którym po zsumowaniu wszystkich składników otrzymujemy wynik: OZE albo nic.

Przegląd podstawowych technologii

Energia słoneczna może być wykorzystywana dwojako. Słońce może przykładowo podgrzewać wodę w celu skumulowania ciepła albo poprzez zastosowanie zaawansowanych paneli fotowoltaicznych jest możliwe wytwarzanie użytecznego napięcia elektrycznego.

Farmy wiatrowe wykorzystuję silne wiatry w celu mechanicznego napędzania turbin wiatrowych. Ich ruch, przy zastosowaniu wysoko zaawansowanych urządzeń, pozwala na wytwarzanie prądu elektrycznego.
Natomiast przepływ wody możliwy jest do wykorzystywania w wielu różnych sytuacjach. Niekoniecznie musimy mieć do czynienia ze spiętrzaniem dużych ilości wody, gdyż wykorzystanie energii pływów morskich czy po prostu fal morskich jest jak najbardziej możliwe. Tego typu przedsięwzięcia są już realizowane.

 

Geotermalne źródła energii pozwalają na uzyskanie stałego, a więc stabilnego dopływu ciepła. Jest to przewaga w porównaniu z rozwiązaniami wykorzystującymi wiatr czy przepływ wody, gdyż te technologie mocno zależą choćby od pogody. Jednakże wykorzystanie geotermy wymaga zrównoważonego zużycia energii, gdyż zbyt zachłanne zużycie tej formy ciepła może doprowadzić do zbyt dużego wychłodzenia podziemnych formacji geologicznych.

Comments are closed.