Fotowoltaika – zasady działania

Instalacje fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na dachach budynków mieszkalnych. Duża popularność tego rozwiązania powoduje, że staje się ono coraz bardziej dostępne, a finansowe wsparcie ze strony państwa zachęca, by zamienić konwencjonalne źródła energii na te przyjazne środowisku.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala) to potoczna nazwa instalacji fotowoltaicznych. Ich budowa czerpie z nauki o tej samej nazwie, która opiera się na badaniu i tworzeniu systemów umożliwiających przetwarzanie energii słonecznej w użytkową energię elektryczną. W instalacjach tych wykorzystuje się specjalistyczne panele, zazwyczaj produkowane z kryształów krzemu, których rolą jest pochłanianie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z zespołu paneli stworzonych z ogniw krzemowych. Montuje się ją zazwyczaj na dachu budynku, choć popularny jest również montaż na poziomie gruntu – zależy to od położenia nieruchomości i jej ekspozycji na słońce. Moc instalacji, a tym samym jej wydajność jako mikroelektrowni, wynika z liczby paneli i ich mocy indywidualnej. Istotną kwestią jest zatem oszacowanie zapotrzebowania energetycznego budynku, co jest niezbędne dla ustalenia mocy, jaką powinna cechować się instalacja.

Planując więc montaż tego rozwiązania, warto wcześniej zastanowić się, czy instalacja ma produkować prąd na potrzeby domowych urządzeń podłączonych do gniazdek, czy powinna również stanowić system ogrzewania. W zależności od tego, różnić się będzie poziom oczekiwanej wydajności instalacji. Działanie fotowoltaiki opiera się na zdolności krzemu (z ogniw którego zbudowane są panele fotowoltaiczne) do pochłaniania energii słonecznej, a następnie jej przekształcania w prąd stały. Ponieważ domowe urządzenia korzystają z prądu zmiennego, konieczne jest jego przetworzenie. Jest to rolą falownika, który jest elementem całej instalacji. Tak zbudowany system jest w stanie łatwo i wydajnie wykorzystać moc słońca do tego, by zaopatrzyć budynek w niezbędną ilość prądu.

Comments are closed.