Panele fotowoltaiczne dla firm – co warto wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga umiejętności optymalizacji kosztów. Aktualnie przedsiębiorcy muszą zmagać się nie tylko z rosnącymi kosztami zatrudniania pracowników, ale również z wysokimi rachunkami za energię elektryczną.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne dla firm mogą być doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną, a tym samym na zmniejszenie ceny oferowanego towaru lub usługi. O ile niegdyś instalacja paneli fotowoltaicznych nie musiała być opłacalnym rozwiązaniem to współcześnie, dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przedsiębiorca może mieć pewność szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Z jakiego powodu?

Nowelizacja ustawy o OZE

Dzięki zmianie przepisów małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystujące instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW mają prawo zwrotu nadmiaru wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakład energetyczny jest zobowiązany do przyjęcia nadmiaru energii od przedsiębiorstwa.

Wprowadzony do sieci prąd może być pobrany z powrotem przez przedsiębiorstwo i wykorzystany w czasie 12 miesięcy od jego produkcji. W praktyce oznacza to, że energia elektryczna wytworzona w sprzyjającym okresie wiosenno-letnim może być z powodzeniem wykorzystana w miesiącach zimowych.

Bezpieczne dostawy prądu

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że polskie zakłady energetyczne nie są w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie letnim. Z tej przyczyny dostawy prądu dla przedsiębiorstw mogą być ograniczane, gdy na zewnątrz panują ekstremalnie wysokie temperatury.

Szczęśliwie przedsiębiorstwo może się przed tym zabezpieczyć poprzez własne ogniwa fotowoltaiczne dla firm. Należy pamiętać, że wytworzona z ich pomocą energia elektryczna, która nie zostanie wprowadzona do sieci, jest własnością prywatną firmy i nie może zostać odebrana. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć lub zmniejszyć skutki braku dostaw energii elektrycznej.

Comments are closed.