Czym jest prąd budowlany?

Budowa domu jest nie lada wyzwaniem. Stajemy przed wieloma wyborami, które spędzają nam sen z powiek. Aby prace na budowie się rozpoczęły, niezbędne jest skorzystania z energii elektrycznej. Czym jest prąd budowlany? Czego dotyczy to pojęcie?

Prąd budowlany

Jest to jedna z taryf energii elektrycznej, z której możemy skorzystać w trakcie budowy domu lub realizacji innej inwestycji, jaka wiąże się z pracami budowlano-montażowymi. Na szczęście rynek energetyczny daje nam możliwość zasilania sprzętów na budowie. Nie zapominajmy o tym, że w celu uzyskania pozwolenia na budowę należy spełnić techniczne warunku przyłączenia energii. Dostęp do energii musi być przemyślany już na samym początku. 

Taryfa dotycząca prądu budowlanego jest związana z zakazem zasilania placu budowy prądem stałym, jaki jest przeznaczony dla gospodarstw domowych. Warto podkreślić, że na budowie czerpie się prąd z tymczasowego przyłącza. W przypadku, gdy po zakończeniu udowy chcemy korzystać nadal z usług dostawcy prądu, warto od razu zakupić docelowe przyłącze, jakie będzie zasilać dom. 

prąd budowlany

Skąd czerpać prąd na budowie?

Prąd budowlany oferuje lokalny dostawca energii lub inna firma, która posiada koncesję związaną z obrotem energią elektryczną. Najlepszą opcją jest dobranie oferty zakładu energetycznego, co pozwoli zyskać pewność kompleksowej obsługi i legalnych działań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź ofertę Innogy – https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana

 Inną opcją jest skorzystanie z prądu, do jakiego podłączony jest sąsiad. Jednak w tym przypadku taka sytuacja może być rozpatrywana jako bezprawne odsprzedawane energii, co grozi grzywną. 

Moc prądu budowalnego

W trakcie zawierania umowy ze sprzedawcą prądu konieczne jest ustalenie warunków dostaw prądu i ocenienie jego mocy umownej. Moc zależy od kilku aspektów, jakimi są:

  • technologia budowy,
  • wykorzystanie prądu przez budowlańców,
  • pracujące urządzenia elektryczne i maszyny. 

 

Wszelkie wątpliwości skonsultować można z elektrykiem, aby uniknąć nieścisłości. Zazwyczaj w czasie budowy zapotrzebowanie na prąd jest znacznie większe. Po skończonych pracach wartość ta spada. 

Comments are closed.