Czym jest elektromobilność?

Elektromobilnościa określa się wszelkie zagadnienia związane z produkcją oraz eksploatacją pojazdów napędzanych energią elektryczną. W Polsce w 2017 przyjęte zostały regulacje prawne związane z jej rozwojem.

Wpływ elektromobilności na środowisko

Specjaliści alarmują, że obecne tempo wzrostu emisji rozmaitych niekorzystnych substancji do środowiska naturalnego może doprowadzić do dramatycznego pogorszenia stanu Ziemi. Elektromobilność oznacza rezygnację z pojazdów spalinowych i tym samym znaczące zmniejszenie emisji. W czasach, gdy na jedno gospodarstwo domowe przypada z reguły więcej niż jeden samochód – taka forma ochrony środowiska wydaje się mieć ogromne znaczenie.

Jak widać, wykorzystanie energii elektrycznej w zasilaniu różnego rodzaju środków transportu wydaje się mieć same pozytywne aspekty. Dodatkowo, pomijając aspekt ochrony środowiska, obecnie dostępne formy zasilania pojazdów (jak ropa naftowa) są wyczerpywalne.

Co może być zasilane prądem? Pojazdy na prąd – czyli co?

W Polsce wciąż nie cieszą się one dużą popularnością, jednak na świecie powstaje coraz szersza gama pojazdów – nie tylko osobowych – zasilanych energią elektryczną. Wśród nich wskazać można samochody, rowery, hulajnogi, ale również autobusy czy ciężarówki.

Pojazdy zasilane energią elektryczną, poza brakiem emisji szkodliwych spalin do środowiska, są również znacznie cichsze i wydajniejsze. Choć początkowy koszt ich zakupu może odstraszać, tego typu pojazd jest dużo tańszy w eksploatacji. Coraz więcej wysokorozwiniętych krajów decyduje się również na dotowanie zakupu pojazdów zasilanych energią elektryczną, starając się propagować tę formę przemieszczania się ponad samochody zasilane klasycznymi silnikami spalinowymi.

Wśród elektromobilności narosło wiele mitów, a Polacy wciąż są (w większości) nieprzekonani do tej formy podróżowania. Jednak jest to zdecydowanie rozwiązanie warte rozważenia, choćby przez wzgląd na korzyści finansowe, jakie oferuje w dłuższej perspektywie zmiana pojazdu na elektryczny.

Comments are closed.